Kaminsky Arkitektur består av 60 medarbetare med kontor i Stockholm och Göteborg. Tillsammans skapar vi hållbar arkitektur med en konstnärlig dimension.

Kaminsky Arkitektur är en internationellt prisbelönt arkitektbyrå med utmärkelser vid exempelvis Green Dot Award, MIPIM Awards och World Architecture Festival. Vi har vunnit flera öppna internationella arkitekttävlingar såsom Strandbaden i Falsterbo, Kjøpmannsgata i Trondheim och Flensborgarhöfn i Reykjavik.

Vi är erkända för vår starka positionering inom hållbarhetsfrågor, där vi är en aktiv röst i samtidsdebatten. Allt för länge har arkitektur har setts som en yta, dekorationer som kan läggas till i slutet av en process, istället för att se den som ett kraftfullt verktyg som kan förbättra vår värld. Vi vill rita byggnader som gör människor lyckliga och har ett minimalt ekologiskt fotavtryck.

Med engagemang och professionalism skapar vi mervärden för våra kunder.

Joakim Kaminsky har tilldelats Carl Larsson-stipendiet samt Ung svensk form. Han har en bakgrund som arkitekt på UN-Studio och Wingårdhs. Joakim undervisar regelbundet på Chalmers Arkitektur och har även gästat arkitekturhögskolorna i Stockholm, Lund, Århus och Trondheim.

Kontoret grundades 2007 av Fredrik Kjellgren och Joakim Kaminsky som Kjellgren Kaminsky Arkitekter. 2021 lämnade Fredrik kontoret som idag drivs vidare av Joakim Kaminsky under namnet Kaminsky Arkitektur.

UTMÄRKELSER

2022
Årets Bygge
ETC Västerås
Nominerade Årets Bygge
2021
Global Future Design Awards
Equmenia kyrkan + Garveriet
Vinst byggd hållbar arkitektur
2021
Dezeen Awards
Equmenia kyrkan, Floda
Longlisted
2021
Design & Build Awards
Sweden, 2021
Leading Architecture Firm
2019
Architecture Masterprice
Ebb & Flow
Winner in Landscape Architecture
2018
London International Creative Competition
Kaminsky arkitektur HQ
Hedersomnämnande
2017
World Architecture Awards
Cykeltornet
Vinnare i kategori "Designed"
2016
Sveriges Arkitekter
KAN-Initiativet
Årets Arkitekt(h)en
2016
MIPIM Future Project Awards
SSRS
Juryns pris
2015
World Architecture Festival
Öijared Hotell
Nominerad
2015
World Architecture Festival
Kollaskolan
Nominerad
2013
World Architecture Festival
Lecor HQ
Nominerad
2013
Ung Svensk Arkitektur
Vetlanda
Hedersomnämnande
2011
World Architecture Festival
Tower of Nests
Vinnare i kategori "Visions"
2010
World Architecture Festival
Mirage
Nominerad i Civic and Community
2009
Green Dot Awards
Super Sustainable City
Vinnare i kategori "Concept"
2009
Skånes Arkitekturpris
Mirage
Vinnare
2009
The Great Indoors Award
Mirage
Nominerad
2008
Green Dot Awards
Salongen 35
Hedersomnämnande
2008
Ung 7
Mirage
Vinnare

PRO BONO

2014 -
Naturskyddsföreningen, Stockholm
Långsiktig partner. Just nu renovering av rikskansliet.
2015 -
Reningsborg, Göteborg
Flera projekt. Just nu nytt Ungdomens hus, Västra Frölunda.
2017 - 2020
Equmeniakyrkan, Floda
Ny kyrka och församlingshem.
2015 - 2019
Svenska sjöräddningssällskapet, SSRS, Rörö
Ny räddningsstation, prisad vid MIPIM Future Project Awards.
2019
Horezo, Rumänien genom Equmeniakyrkan Sävedalen
Kostnadseffektiva bostäder till romer i Rumänien.
2015 -
KAN Connect, Göteborg, Stockholm, Malmö
Matchmaking mot arbetslivet för nyanlända arkitekter

ÖPPNA INTERNATIONELLA ARKITEKTTÄVLINGAR

2020
Renovering Domkyrka, nybyggnation församlingshem
Strängnäs
Tredje pris
2019
Förskola
Reyjkavik
Hedersomnämnande
2019
Ski Torg
Ski
Delat tredje pris
2019
Framtidens Bjärred
Bjärred
Andra pris
2018
Hafnarfjörður
Reykjavik
Vinst
2018
Framtidens skola
Rinkeby
Hedersomnämnande
2017
Göteborgs stadslinbana
Göteborg
Vinst
2017
Kjøpmannsgata
Trondheim
Vinst
2007
Strandbaden dansrestaurang
Falsterbo
Vinst

BÖCKER

2020
High On... Scandinavian Architects
ISBN: 9788499366975
Loft Publications
2018
Green Architecture Today
ISBN: 9788499361390
Loft Publications
2018
Young Visionaries: The New Generation of Architects
ISBN: 9783037682333
Braun Publishing
2017
Multifamily Housing: Creating a Community
ISBN: 9781864706697
Images Publishing
2017
Nordic Architects Global Impacts
ISBN: 9789187543265
Arvinius + Orfeus
2017
Kjellgren Kaminsky Architecture
ISBN: 9789187543616
Arvinius + Orfeus
2014
Installation Art Now
ISBN: 9781584235149
Sandu Publishing
2014
Restaurant & Bar Design
ISBN: 9783836546683
Taschen
2014
Building Better
ISBN: 9783899555127
Gestalten
2013
Eco Living
ISBN: 9783037681497
Braun Publishing
2013
The World We Made
ISBN: 9780714863610
Phaidon
2013
Green Architecture Now!
ISBN: 9783836535892
Taschen
2011
Restaurant Design 101
ISBN: 9789881887498
Designszens
2011
Urban Furniture
ISBN: 9789881950840
ICI Interface
2011
1000 x European Architecture
ISBN: 9783037680872
Braun Publishing
2011
1000 x Landscape Architecture
ISBN: 9783037680599
Braun Publishing
2010
Low Tech Architecture
ISBN: 9788496823709
Monsa
2010
Low Price Houses
ISBN: 9783037680629
Braun Publishing
2010
Competition Architecture
ISBN: 9783037680414
Braun Publishing
2009
Ecological Architecture
ISBN: 9783037680100
Braun Publishing
2008
Desire
ISBN: 9783899552188
Gestalten

UTSTÄLLNINGAR

2022
Helsingborg
H22 Housing Fair
Sundets Pärla
2019
Futurium, Berlin
Futurium Idea
Tower of nests
2019
Form & Design Center, Malmö
Bopriset
ETC
2018
ArkDes, Stockholm
Public Luxury
ETC
2017
Venedigbienalen, Venedig
In Therapy, Nordiska Paviljongen
Öijared resort
2017
Kajskjul 107, Göteborg
Göteborgs Stadstriennal
SSRS
2016
Stockholm
Nordic Housing Fair
Drömhem
2013
Ekocentrum, Göteborg
Fast utställning
Super Sustainable city
2012
Göteborgs Stadsmuseum
Super Sustainable city
Super Sustainable city
2012
Svenska Mässan, Göteborg
Passivhus norden
Kollaskolan
2009
Drouot Richelieu, Paris
Camard & Associés Auction
Praline Noir & Pirate Chair
2008
Vandringsutställning
Ung 7
Strandbaden Dansrestaurang

Kontakt

GÖTEBORG

Kaminsky Arkitektur AB,
Viktor Rydbergsgatan 14, 411 32 Göteborg
+46 31 761 20 01
info@kaminsky.se

STOCKHOLM

Kaminsky Arkitektur AB
Skeppsbron 44, 111 30 Stockholm
+46 8 400 172 30
info@kaminsky.se

FÖRFRÅGNINGAR

projekt@kaminsky.se

JOBBA HOS OSS / WORK WITH US

work@kaminsky.se

  • Alla
  • Göteborg
  • Stockholm
  • Aimee Mackenzie

    Arkitekt SAR MSA
    Stockholm
    0726 446 800
    aimee@kaminsky.se

  • Albin Pettersson Bråte

    Arkitekt MSA
    Göteborg
    albin@kaminsky.se

  • Alexander Tamm Hammarstrand

    Arkitekt MSA
    Stockholm
    0766 66 04 60
    alexander@kaminsky.se

  • Amelia Kayser

    Kontors / HR- assistent
    Göteborg
    amelia@kaminsky.se

  • Andrea Eklund

    Arkitekt
    Göteborg
    andrea@kaminsky.se

  • Anna Berencreutz

    Arktitekt
    Göteborg
    anna@kaminsky.se

  • Annie Andersson

    Cert. Passivhusexpert
    Byggnadsingenjör
    Göteborg
    0105 51 91 36
    annie@kaminsky.se

  • Beatrice Besterman

    Byggnadsingenjör
    Göteborg
    beatrice@kaminsky.se

  • Carolina Härdh

    Inredningsarkitekt
    Arkitekt
    Göteborg
    0720 88 36 38
    carolina@kaminsky.se

  • Caroline Csemiczky

    Arkitekt SAR MSA
    Stockholm
    0705 18 78 89
    caroline@kaminsky.se

  • David Chocron

    Grafisk designer
    Göteborg
    0720 88 36 36
    david@kaminsky.se

  • David Rosman

    Praktikant
    Inredning
    Göteborg
    david.r@kaminsky.se

  • Edouard Boisse

    Arkitekt SAR MSA
    Göteborg
    0737 69 09 99
    edouard@kaminsky.se

  • Edwin Östlund Stockman

    Arkitekt MSA
    Stockholm
    0728 80 82 31
    edwin@kaminsky.se

  • Emil Blücker

    Arkitekt
    Göteborg
    emil@kaminsky.se

  • Emili Norén

    Arkitekt
    Stockholm
    0708 24 21 86
    emili@kaminsky.se

  • Enda Nolan

    Föräldraledig
    Arkitekt SAR MSA
    Göteborg
    010 551 91 61
    enda@kaminsky.se

  • Erik Andersson

    Arkitekt SAR MSA
    Göteborg
    0702 30 76 27
    erik@kaminsky.se

  • Fredrik von Fieandt

    Ekonomi och anbudsansvarig
    Göteborg
    0701 99 36 95
    fredrik.f@kaminsky.se

  • Ida Bratthäll

    Arkitekt SAR MSA
    Göteborg
    0105 51 91 46
    ida.b@kaminsky.se

  • Ida Lenngerd Malmgren

    Affärsutveckling
    VD
    Stockholm/Göteborg
    0735 31 11 17
    ida@kaminsky.se

  • Inês Moreira

    Praktikant
    Inredningsdesigner
    Göteborg
    ines@kaminsky.se

  • Jan Sahlberg

    Arkitekt
    Göteborg
    010 551 91 40
    jan@kaminsky.se

  • Jenny Nyström

    Cert. Passivhusexpert
    Arkitekt SAR MSA
    Göteborg
    0763 15 94 28
    jenny@kaminsky.se

  • Joakim Kaminsky

    Cert. Passivhusbyggare
    Arkitekt SAR MSA
    Stockholm/Göteborg
    0730 53 32 33
    joakim@kaminsky.se

  • Johan Brandström

    Arkitekt SAR MSA
    Göteborg
    0720 88 36 11
    johan@kaminsky.se

  • Johannes Welander

    Arkitekt
    0705 08 80 59
    johannes@kaminsky.se

  • Julia Dandebo

    Arkitekt SAR MSA
    Göteborg
    0701 99 36 41
    julia@kaminsky.se

  • Julia Grünbaum

    Arkitekt MSA
    Göteborg
    0726 44 95 31
    julia.g@kaminsky.se

  • Karin Stenberg

    Föräldraledig
    Arkitekt SAR MSA
    Stockholm
    0735 00 35 20
    karin@kaminsky.se

  • Karl Warrol

    Arkitekt
    Stockholm
    0763 37 89 96
    karl@kaminsky.se

  • Kristin Stokland

    Arkitekt
    Göteborg
    kristin@kaminsky.se

  • Kristina Lindkvist

    Arkitekt
    Inredningsarkitekt
    Göteborg
    0791 010072
    kristina@kaminsky.se

  • Laura Beltran Gonzalez

    Arkitekt SAR/MSA
    Göteborg
    0726 44 95 08
    laura@kaminsky.se

  • Linda Hagberg

    Arkitekt SAR MSA
    Stockholm
    0701 99 36 90
    linda@kaminsky.se

  • Lisa Parzeller

    Praktikant
    Arkitekt
    Göteborg
    liza@kaminsky.se

  • Lovisa Olsson

    Arkitekt
    Stockholm
    0720 88 36 13
    lovisa@kaminsky.se

  • Luisa R. Merlo

    Arkitekt
    Göteborg
    luisa@kaminsky.se

  • Magdalena Bjerkefors

    Arkitekt
    Stockholm
    08 400 172 30
    magdalena@kaminsky.se

  • Maja Halleryd

    Byggnadsingenjör
    Stockholm
    0766 66 04 63
    maja.h@kaminsky.se

  • Maja Hjertén Knutson

    Arkitekt MSA
    Göteborg
    0763 21 32 76
    maja@kaminsky.se

  • Maja Lindborg

    Arkitekt MSA
    Göteborg
    0726 60 23 54
    maja.l@kaminsky.se

  • Margarida Waco

    Arkitekt MSA
    Stockholm
    0726 60 23 64
    margarida@kaminsky.se

  • Markus Gustafsson

    Arkitekt
    Göteborg
    0720 88 36 09
    markus@kaminsky.se

  • Michael Carlsson

    Arkitekt
    Göteborg
    michael.c@kaminsky.se

  • Mikael Rehnmark

    Byggnadsingenjör
    Göteborg
    0763 16 19 42
    mikael@kaminsky.se

  • Miran Alwan

    Arkitekt SAR/MSA
    Civilingenjör Byggkonstruktion
    Göteborg
    0726 60 23 57
    miran@kaminsky.se

  • Nicholas Sharpe

    Arkitekt SAR MSA, ARB
    Göteborg
    nicholas@kaminsky.se

  • Nourdjan Chaban

    Byggnadsingenjör
    Stockholm
    0720 644 95 30
    nourdjan@kaminsky.se

  • Oliver Edrén

    Arkitekt
    Stockholm
    oliver@kaminsky.se

  • Paola Crescentini

    Arkitekt SAR/MSA
    Göteborg
    0726 60 23 53
    paola@kaminsky.se

  • Peter Ejvegård

    Arkitekt SAR MSA
    Göteborg
    0726 44 95 23
    peter@kaminsky.se

  • Pontus Beling

    Arkitekt
    Stockholm
    0739 804747
    pontus@kaminsky.se

  • Saria Daleen

    Praktikant
    Arkitekt
    Göteborg
    saria@kaminsky.se

  • Sofia Wendel

    Kontorschef Stockholm
    Arkitekt SAR MSA
    Stockholm
    0763 16 32 77
    sofia@kaminsky.se

  • Tamer Karamehmed

    Arktitekt MSA
    Göteborg
    tamer@kaminsky.se

  • Tea Nygren

    Praktikant
    Arkitekt
    Göteborg
    tea@kaminsky.se

  • Tina Kurbegovic-Karajkovic

    Arkitekt SARMSA
    Göteborg
    031 761 20 01
    tina@kaminsky.se